Pomóż Marcelinie

 

 

Maseczki domowe
Zachęcamy do wypróbowania kilku maseczek domowej roboty.
Jeżeli wątpisz w celowość stosowania maseczek przygotowanych przez siebie przeczytaj krótki tekst o domowych maseczkach kosmetycznych.
Receptury maseczek do przygotowania w domu.
Zapraszamy i zachęcamy do własnych eksperymentów Zobacz domowe maseczki ..

Domowy wyrób kosmetyków
Masz za sobą pierwsze doświadczenia z własnej roboty maseczkami kosmetycznymi?
Dlaczego by nie spróbować zrobić sobie krem lub inny kosmetyk?


Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich rola w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry.

W wielu popularnych publikacjach poświęconych tematyce pielęgnacji urody podkreśla się znaczenie kwasów tłuszczowych dla zachowania dobrej kondycji skóry.

Zwłaszcza akcentuje się ważną rolę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9. Często w publikacjach nazywa się kwasy omega niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Jednak zaliczenie wszystkich kwasów tłuszczowych z grup omega do NNKT wydaje się nie być właściwe.

Spróbujemy przedstawić w prosty sposób co to są kwasy tłuszczowe omega, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i jakie jest ich znaczenie w pielęgnacji skóry.

Kwasy tłuszczowe są składnikami tłuszczy.

Podziału kwasów tłuszczowych można dokonać według różnych kryteriów.

Jednym z częściej stosowanych czynników według którego rozróżnia się kwasy tłuszczowe jest długości molekuły, długość tą specjaliści oznaczają symbolem C (chemiczny symbol węgla) i następującą po nim liczbą, która mówi ile atomów węgla znajduje się w łańcuchu np. C16, C20.

Innym kryterium podziału jest liczba podwójnych wiązań pomiędzy atomami węgla występujących w cząsteczce kwasu tłuszczowego.

Wyróżnia się kwasy tłuszczowe w których nie ma podwójnych wiązań (kwasy tłuszczowe nasycone), kwasy o pojedynczym wiązaniu podwójnym (kwasy jednonienasycone) i kwasy tłuszczowe o wielu wiązaniach podwójnych (wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Dla precyzyjniejszego oznaczenia kwasu tłuszczowego łączy się oznaczenie długości cząsteczki z liczbą wiązań nienasyconych. Na przykład: C18:1 (osiemnaście atomów węgla w łańcuchu i jedno wiązanie podwójne), C18:2 (osiemnaście atomów węgla w łańcuchu i dwa wiązania podwójne).

Widząc symbol kwasu tłuszczowego: C18:3 wiemy, że jest to kwas tłuszczowy nienasycony, który składa się z łańcucha 18 atomów węgla i że występują trzy wiązania podwójne.

Miejsce gdzie w łańcuchu występują podwójne wiązania nie jest obojętne dla własności kwasu tłuszczowego. Dlatego do symbolu dodaje się jeszcze jedną informację,jest nią liczba oznaczająca pozycję w łańcuchu gdzie występuje pierwsze wiązanie podwójne, licząc od końca cząsteczki. Pozycję wiązania podwójnego podaje się zwykle w następujący sposób: n-3, n-6, n-9.

Symbol n-3 jest oznaczeniem kwasu tłuszczowego należącego do grupy omega-3, n-6 to omega-6 a n-9 to omega-9.

Innymi słowy kwas tłuszczowy omega-3 to kwas, który ma pierwsze wiązanie podwójne na pozycji trzeciej, omega-6 oznacza, że pierwsze wiązanie podwójne znajduje się na pozycji szóstej i tak dalej.

Proste prawda !

Kwasy omega (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) a NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

W każdej grupie kwasów omega występuje kilka różnych kwasów tłuszczowych.

Do kwasów omega-3 zaliczamy: Kapsulka-kwasy-omega

kwas alfa-linolenowy
kwas eikozapentaenowy
kwas dokozaheksaenowy

Grupa omega-6 to:

kwas linolowy
kwas gamma-linolenowy
kwas arachidonowy

Skład grupy omega-9:

kwas oleopalmitynowy
kwas oleinowy
kwas erukowy
kwas nerwonowy

Ogółem do grupy kwasów tłuszczowych nienasyconych zaliczamy ponad 20 kwasów tłuszczowych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są ważnym skłdnikiem wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka. Służą jako surowiec z których w wyniku procesów enzymatycznych wytwarzane są hormony mające wpływ na wiele procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Nie będziemy w tym miejscu dokładnie opisywać tego tematu ale warto podkreślić, że rola tych hormonów jest nie do przecenienia dla stanu naszego zdrowia.

Organizm człowieka potrafi wytwarzać większość nienasyconych kwasów tłuszczowych w wyniku procesu desaturacji (efekt działania enzymów desaturazy). Kwasy takie nazywamy endogennymi.

Niestety organizm człowieka nie dysponuje enzymem zdolnym do syntezy dwóch nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i alfa-linolenowego, oba pełnią kluczową rolę w procesach fizjologicznych. Te dwa kwasy tłuszczowe nazywamy egzogennymi, muszą być one dostarczane z zewnątrz są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podsumowując, kwasy omega są bardzo cennymi składnikami codziennej diety ale tylko te dwa kwasy linolowy i linolenowy zasługują na nazwę naprawdę niezbędnych.

Inne kwasy tłuszczowe mogą być zaliczone do grupy niezbęnych kwsów tłuszczowych tylko w pewnych specyficznych warunkach, na przykład kwas gamma-linolenowy (tworzony w organizmie z kwasu linolowego (proces desaturacji) - jeżeli mechanizm tworzenia kwasu gammalinowgo szwankuje pojawia się potrzeba suplementacji organizmu ale to już temat na inny artykuł.Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie prześlij nam swój adres e-mail.

E-mail:

Imię:   

Zgadzam się z Polityką Prywatności


Usługę obsługuje FreeBot

 

 


Surowce naturalne
Ponieważ coraz częściej otrzymujemy zapytania o naturalne surowce w małych opakowaniach. Zamieściliśmy listę surowców, które można nabyć w opakowaniach mniejszych niż te stosowane w przemyśle. Zapraszamy do zapoznania się z listą surowców.